https://digiarium.com/wp-content/uploads/2021/08/blog-header-bg-min-1.png

Güncel Paylaşılan Haberler

Markaları daha güçlü hale getirir ve sizi
bir sonraki iş düzeyine taşırız!

Dijital Markalaşma Nedir

By Digiarium - Dijital Markalaşma ve Pazarlama Ajansı
5
dijital markasma , dijital markalaşma , dijital markalasma nedir , dijital markalaşma nedir , dijital markalaşma nasıl olur , dijital markalaşma nasıl yapılır , dijital markalasma nasıl yapılır , dijitalde nasıl marka kurulur ,

Dijital Markalaşma Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Eskiden birçok makaleye küreselleşen dünya diye başlayan yazarların, bugün sık sık kullandıkları terimse dijitalleşen dünyadır. Aklınıza gelebilecek her türlü işin ve işlemin internet üzerinden yapılabilmesi nedeniyle değişime en fazla direnen firmalar bile artık dijital mecrada kendine yer aramak zorunda kalmıştır. Özellikle 2020 yılında aniden başlayan Covid-19 küresel salgını, bu noktada tüm dünyayı farklı bir noktaya taşımıştır. Krizi fırsata çevirmeyi başaran bazı işletmeler, eğitim kurumları, ajanslar; fiziksel olarak müşteriyle yan yana gelmese de online bağlantılar aracılığıyla yeni iş birliklerine imza atmış ve bu süreçte satışlarını da artırmıştır.

 

Salgın döneminde uzun süre uygulanan sokağa çıkma yasakları ve çoğu iş yerinin de çalışmaya ara vermesi, online alışverişin ve uzaktan çalışmanın da yaygınlaşmasını sağlamıştır. Örneğin; daha önce Yemeksepeti gibi uygulamalardan uzak duran birçok restoran, mekânlarında aylarca müşteri ağırlayamadığı için bu tür sistemleri kurtarıcı olarak görmüştür. Siz de ufak bir incelemeyle bunu kolayca fark edebilirsiniz. Şehrinizdeki Yemeksepeti’ne kayıtlı restoran sayısını, pandemi öncesi ve sonrası olarak kıyasladığınızda, ciddi fark varsa küresel bir salgının dijital pazarlamaya ne derece katkı yaptığını kolayca anlayabilirsiniz.

 

 

facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur
facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , facebook benzer hedef kitle nedir , hedef kitle oluşturma , benzer hedef kitle nedir , facebook benzer hedef kitle kullanımı ,

Dijital Markalaşma Hakkında Hizmet Detaylarını

Dijital Markalaşma Neden Önemli?

Dijital markalaşma yani internet ortamında bilinir, tanınır ve adından söz ettirir hale gelme süreci, bir anda değil uzun çalışmalar sonucunda gerçekleştirilecek bir süreçtir. Bunun nedeni dijitalleşmenin birçok kanalda aynı anda gerçekleşmesidir. Eskiden sadece Facebook ile sınırlı olan sosyal medya, bugün adını bile bilmediğiniz birçok platformun eklenmesiyle oldukça geniş bir kapsama ulaşmıştır. Bu nedenle dijital markalaşma sürecinde hangi mecrada yer almanız gerektiğine doğru karar vermelisiniz.

Dijital Markalaşma İçin Yapılması Gerekenler

İster kendi başınıza ister bir uzman desteğiyle hareket edin, ilk etapta yapmanız gereken hedefinizi doğru belirlemektir. Günü kurtaracak satışlar ve geleceğe yönelik olmayan adımlar, size sadece geçici çözüm sağlar. Bu nedenle uzun vadeli hedefler koyarak yatırımlarınızı da ona yönelik yapmalısınız.

Strateji Belirleme

Dijital markalaşmada nasıl bir yol takip etmelisiniz? Stratejinizi belirlerken rakip analizi yapmak en iyi yollardan biridir. Sizinle aynı sektörde ve başarılı konumda olan firmalar nasıl bir yol izlemiş? Web tasarımları ve sosyal medya politikaları nasıl? Birkaç firmayı bu şekilde analiz ettiğinizde, yola çok daha sağlam adımlarla çıkabilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi

İlk aşamada çok kritik adımlardan biri hedef kitle analizidir. Topuklu bir kadın ayakkabısını ya da klasik erkek botlarını kimin alabileceği üç aşağı beş yukarı bellidir. Buna karşın bazı ürünler, 60 yaşında bir kadın tarafından da beğenilebilir ya da bir genç tarafından da sevilerek kullanılabilir. Bu durum hedef kitlenin belirlenmesini zorlaştırır. Ülke, yaş, cinsiyet, eğitim kullanacağınız temel kriterler arasındadır. Sosyal medya platformları ilgi alanlarına, takip ettikleri etiketlere göre de size hedef kitle belirleme fırsatı verir. İlk belirlemeyi yaptıktan sonra elde ettiğiniz sonuçlara göre hedef kitlenizde değişiklik yapabilirsiniz.

Trendleri Takip Etme

İnsanlar en çok neyi takip ediyor, neye ilgi gösteriyor ya da kimi beğeniyor? Dijital markalaşmada başarılı olmak isteyenler, her zaman en son trendleri yakalamak zorundadır. Sosyal medyadaki akımlar, güncel olaylar ve en popüler kişiler hedef kitlenizi bulmanıza da yardımcı olur. Sürekli değişen trendlerin yanı sıra dijital mecralar da her geçen yıl kendini en yeni teknolojilere adapte etmekte ve birtakım güncellemeler yapmaktadır. Google’da ve sosyal medyada yapılan güncellemeler, stratejinizde yapmanız gereken değişiklikler konusunda size yol gösterir.

İyi Bir Web Sitesi

İyi bir web sitesine sahip olmak, ürün ve hizmet satışı yapsın ya da yapmasın her firmanın ihtiyacıdır. Aynı zamanda bireysel markasını yaratmak isteyen freelancerler, bloggerlar ve çeşitli içerik üreticileri de bir web sitesiyle hem daha profesyonel görünebilir hem de daha geniş kitlelere ulaşabilir. Bir web sitesinde kullandığınız temadan tutun da görsellere kadar her şey özenle seçilmelidir. Dijital markalaşmada bir diğer önemli nokta da SEO çalışmalarıdır. Web sayfanızın Google aramalarında üst sıralarda yer alması için profesyonel SEO desteği almalısınız. Bu sayede sattığınız ürüne, sunduğunuz hizmete ya da yaptığınız diğer işlere ilgi duyanlar, daha kolay bir şekilde sizinle etkileşime geçebilir.

Güçlü Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaretin artmasında Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının büyük payı vardır. Özellikle Instagram, farklı satış olanaklarını bir arada sunarak size dijital markalaşma yolunda iyi bir fırsat vermektedir. Instagram’da profesyonel bir işletme hesabına sahip olduktan sonra paylaşacağınız kaliteli görseller, videolar ve hikâyeler; doğru etiketlerle hedef kitlenize ulaşır. YouTube’da ürünlerinizin nasıl kullanılacağını anlattığınız videolar, Facebook’ta web sayfanıza link vereceğiniz paylaşımlar, markalaşma sürecinin olmazsa olmazları arasındadır.

E-Mail Pazarlama

Dijital markalaşmayı başarmış ve milyonlarca müşterisi olan büyük firmalar bile halen yoğun bir şekilde e-mail pazarlama yöntemini kullanmaktadır. Mail ile duyuracağınız kampanya ve indirimler ya da potansiyel müşteri adaylarınızın hayatını kolaylaştıracak bilgiler, sadece satış odaklı değil kalıcı bir ilişki kurmanız için fayda sağlar.

 

Siz de dijital markalaşmada rakiplerinizin gerisinde kalmamak ve hedef kitlenize en kolay yoldan ulaşmak için bizden destek alabilirsiniz. Dijital dünyada kızışan rekabete profesyonel şekilde dâhil olmak için hemen ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yeni Tanışma Kampanyası İçin Uzmanlarla Çalışmak İstiyorum💪

Yorum ekle