https://digiarium.com/wp-content/uploads/2021/08/blog-header-bg-min-1.png

Güncel Paylaşılan Haberler

Markaları daha güçlü hale getirir ve sizi
bir sonraki iş düzeyine taşırız!

Facebook , Benzer Hedef Kitle Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?

By Digiarium - Dijital Markalaşma ve Pazarlama Ajansı
4
facebook benzer hedef kitle nedir , facebook benzer hedef kitle oluşturma , facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nedir , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur ,

Benzer Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, reklamlarınızın arzuladığınız dönüşümü sağlaması yolunda en önemli detaylardan biridir. Sizin yaptığınız işle ilgilenmeyen, ürünlerinizle alakası olmayan kişilere gösterilen reklamlar hem paranızı boşa harcamanıza hem de zaman kaybı yaşamanıza yol açar. Bu nedenle hedef kitle seçiminizde son derece titiz davranmalısınız. Sizden ürün satın alan, uygulamanızı kullanan ya da hizmetlerinizle ilgili bilgi alan kişilerden yola çıkarak benzer hedef kitleler de tanımlayabilirsiniz. Facebook Business Manager size bunu yapmanız için gerekli imkânı tanır. Benzer hedef kitle tanımlamadan önce yapmanız gereken, çok geniş olmayan özel bir listeyi kaynak olarak belirlemektir. Bu listede; daha önce ürününüzü satın alanlar, iletişim formlarınızı dolduranlar ya da sitenizde vakit geçirenler yer alabilir. Özel hedef kitle tanımlamanız çok geniş kapsamlı olursa Facebook’un bunların benzerlerini bulma ihtimali azalır. Bu nedenle örnekleri doğru belirleyerek Facebook Business Manager’ın işini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Benzer Hedef Kitle Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Benzer hedef kitle sizinle daha önce etkileşime geçmiş kişilerle aynı özelliklere sahip kişilerdir. Örneğin; sizden ürün satın alanlar; 20-25 yaş aralığında, üniversite mezunu, spora ilgi duyan ve İstanbul’da ikamet eden kişilerden oluşuyorsa Facebook benzer özelliklere sahip kişilere ulaşır. Bu sadece basit bir mantıkla algoritmanın nasıl çalıştığının anlaşılması için verilen bir örnektir. Bunun yanı sıra özel hedef kitlenizin gezdiği sayfaları ziyaret edenler gibi daha spesifik kriterlere göre de benzerlik algoritması işleyebilir.

Benzer hedef kitlenizi oluşturmadan önce amacınızın ne olduğunu doğru tespit etmelisiniz. Amacınız satış yapmaksa mevcut müşterileriniz iyi bir kaynaktır. Web sitenize ziyaretçi çekmek ve içeriklerinizi görmelerini sağlamak istiyorsanız; daha önce sitenizi ziyaret eden kişilerden oluşan bir özel liste, etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Verilerinizi düzenli depolamak da bu anlamda size fayda sağlar. İzleme listelerini her zaman kayıt altına alarak ilerleyen dönemlerde mevcut verilerinizden yola çıkarak benzer hedef kitle oluşturabilirsiniz.

facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur
facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , facebook benzer hedef kitle nedir , hedef kitle oluşturma , benzer hedef kitle nedir , facebook benzer hedef kitle kullanımı ,

Dijital Pazarlama Hakkında Hizmet Detaylarını

Facebook Benzer Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Benzer hedef kitle oluşturmak için Facebook Business Manager hesabınıza giriş yaptıktan sonra Reklam Yöneticisi kısmına girmeniz gerekir. Bu kısımdan Hedef Kitle Oluştur ve ardından Benzer Hedef Kitle kısmına girerek işleme başlayabilirsiniz. Bu noktada kaynak tercihinizi:

Toplam değer
İşlem değeri
Toplam sipariş hacmi
Etkileşim gibi kriterlere göre en iyi kişiler arasından yapabilirsiniz.

Sayı olarak 1000 ile 50000 aralığı idealdir. Ülke ve büyüklük tercihinizi de yaptıktan sonra 6 ile 24 saat arasında değişen bir sürenin sonunda benzer hedef kitleniz belirlenir. Sonrasında ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan Facebook tarafından otomatik yenileme yapılır. Böylece sürekli aynı kişilere değil yeni belirlenecek olanlara da reklamlarınızın gösterilmesi sağlanır.

Benzer Hedef Kitle Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

Benzer hedef kitle oluşturmak, sıradan bir Facebook hesabı yerine gerçekten profesyonel şekilde yönetilen bir hesaba sahip olmanızı sağlar. Reklamlarınızın size fayda sağlayacak kişilere gösterilmesi sayesinde kurumsal başarı performansınızı iyileştirebilir; her geçen gün büyüyen bir işletmeye dönüşebilirsiniz. Hedefiniz içerik pazarlaması ise benzer hedef kitlenizin sizinle tanışması sayesinde daha fazla bilinir hale gelirsiniz. Elde edeceğiniz diğer faydalar ise şunlardır:

İyi bir hedef kitle stratejisi, reklamlarınızın gösterildiği alakasız kişiler tarafından rahatsız edilmenizi engeller.
Kazancınızı artırmanız için etkili bir yoldur.
Instagram’da da aynı strateji ile başarı yakalayabilirsiniz.
Facebook’un otomatik benzer hedef kitle yenileme özelliği sayesinde her hafta yeni kişilere kendinizi tanıtabilirsiniz.
Fiziksel mağazanızın tanıtımında da benzer hedef kitle stratejisi oluşturabilirsiniz.

Yeni Tanışma Kampanyası İçin Uzmanlarla Çalışmak İstiyorum

Yorum ekle