https://digiarium.com/wp-content/uploads/2021/08/blog-header-bg-min-1.png

Güncel Paylaşılan Haberler

Markaları daha güçlü hale getirir ve sizi
bir sonraki iş düzeyine taşırız!

Dijital Pazarlama Nedir ?

By Digiarium - Dijital Markalaşma ve Pazarlama Ajansı
3
dijital pazarlama , dijital pazarlama nedir , dijital pazarlama nasıl olur , dijital pazarlama nasıl yapılır , dijital pazarlama nasıl olur , dijital pazarlama ne demek ,

Dijital Pazarlama Nedir ?

İnternetin hayatımızda her geçen gün daha da fazla yer alması nedeniyle 20 yıl önceki pazarlama anlayışıyla bugünkünün aynı olduğunu söylemek, mümkün değildir. Eskiden sadece TV ve gazete reklamları yoluyla gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri, artık internet ile ulaşılabilecek farklı mecralara taşınmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde siz hiç farkında olmadan bile bir reklama maruz kalabilirsiniz.

 

Dijital pazarlamayı sadece reklam olarak düşünmemek gerekir. Dijital pazarlama; cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi araçlarla, firmaların doğrudan ya da dolaylı olarak potansiyel müşteri adayları ile etkileşim kurması olarak tanımlanabilir. Bu tanımda dikkat etmeniz gereken dijital pazarlamanın satış ve reklam odaklı olmaktan çıkarak farklı bir boyut kazanmasıdır. Yeni pazarlama türünde müşteri deyiminin yerini hedef kitle kavramı almış durumda. Bu yeni kavramın içerisinde yer alan kişilere, sadece bir şeyler satmaya çalışmakla uğraşırsanız, rakiplerinizin çok gerisinde kalabilirsiniz. Dijital pazarlamada başarılı olan firmalar:

 

  • Hedef kitlesinin ihtiyaçlarını bilen
  • Hedef kitlesinin hayatını nasıl kolaylaştıracağını düşünen
  • Onları müşteri olarak görmek yerine sürekli ilgilenilmesi gereken bir arkadaş gibi görenlerdir.

 

facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur
facebook benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , benzer hedef kitle nasıl oluşturulur , facebook benzer hedef kitle nedir , hedef kitle oluşturma , benzer hedef kitle nedir , facebook benzer hedef kitle kullanımı ,

Dijital Pazarlama Hakkında Hizmet Detaylarını

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Şimdi dijital pazarlama yapmak için izlemeniz gereken yollara bakalım. Bir stratejiniz ya da planınız olmadan bu yolda başarı elde etmeniz son derece zordur. Peki, doğru strateji nasıl oluşturulur? İlk aşamada rakiplerinizi analiz ederek kafanızda gerekli çerçeveyi çizmelisiniz. Sektörünüzde lider konumdaki firmalar hangi pazarlama araçlarını kullanmış, bunları araştırmakta fayda var. Bu süreçte dijital pazarlama uzmanından profesyonel bir destek almak da süreci sizin için daha kolay hale getirir.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Kullanabileceğiniz yöntemler arasında birçok seçenek olsa da önemli olan hedef kitlenize ve sektörünüze uygun yollardan ilerlemektir. Örneğin, hedef kitlenizde gençler varsa Instagram-Tiktok gibi sosyal medya platformlarında; 40 yaş üstü varsa Facebook’da daha aktif olacağınız çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Tabii pazar payının %95’ini elinde bulunduran ve diğer arama motorları ile arasında dağlar kadar fark olan Google’u da unutmamak gerek. Google’da sizin sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmetle ilgili yapılan aramalarda ilk sıralarda yer aldığınız takdirde her geçen gün büyüyen bir iş hacmi elde edebilirsiniz. Dijital pazarlama anlamında artık bir klasik haline gelse de en popüler firmaların vazgeçilmez yöntemlerinden biri de e-mail pazarlamadır.

Arama Motoru Reklamları

Kendinize bir bütçe belirlemek, bu süreçte yapmanız gerekenlerden biridir. Her işte olduğu gibi bunda da yatırımlarınızın ne kadar yüksek olduğu değil ne derece mantıklı yapıldığı önemlidir. Google; sizin belirleyeceğiniz bütçe ve sizin belirleyeceğiniz hedef kitleye göre web sitenizin üst sıralarda görüntülenmesine fırsat verir. Bütçeniz ne kadar yüksekse web siteniz hedeflediğiniz anahtar kelimede o kadar çok kişiye gösterilir.

Anahtar Kelime Analizi

İnsanlar her gün binlerce ürüne ve hizmete Google’a danışarak ulaşır. Aynı zamanda cevabını merak ettikleri soruları da bu yolla öğrenmeye çalışırlar. Google, kelimelerin hangisinin daha çok hangisinin daha az aratıldığını da size çeşitli programlar üzerinden gösterir. Aranma hacmi yüksek olan bir kelimede rekabet de yükseleceği için dijital pazarlamada yeni olan firmaların, düşük hacimli anahtar kelimeleri kullanmasında fayda vardır. Düşük rekabet düzeyine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak da bu noktada işinize yarayabilir. Örneğin; ayakkabı satışı yapan bir firmanın ayakkabı kelimesinde reklam vermek yerine kırmızı kadın spor ayakkabı gibi daha spesifik bir kelimede reklam vermesi, dönüşüm oranlarını artırır.

İçerik Pazarlama

Yeni nesil yöntemler arasında yer alan içerik pazarlama, odağına her zaman hedef kitleyi alır. Hedef kitlenin hayatını kolaylaştıracak blog yazıları, ürününüzün kurulumunu anlatan bir YouTube videosu ya da eğlenceli Instagram hikâyeleri… Hepsi içerik pazarlamanın bir parçasıdır. Stratejinizi doğru belirlediğiniz takdirde ve ciddi bir emek harcadığınızda siz de fiziksel mağazanızın size koyduğu sınırlardan çıkıp çok talep gören bir markaya dönüşebilirsiniz.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medyanın her geçen gün daha da etki alanını genişletmesi, her zaman kendi halinde bir firma olmak isteyenlerin bile bu mecraya taşınmasını zorunlu kılmıştır. Yapılan araştırmalar, özellikle belirli yaş gruplarının, günün önemli bir kısmını sosyal medyada geçirdiğini göstermektedir. Tüm hedef kitlenize aynı anda ulaşabilmek için siz de farklı platformların sunduğu tanıtım yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar:

 

  • Facebook reklamları
  • Instagram reklamları
  • YouTube reklamları
  • Etkili paylaşımlardır.

 

Genelde sosyal medya denilince akla Instagram ve Facebook gelse de Pinterest, Tumblr, TikTok gibi farklı mecralar da sizi hedef kitlenize yaklaştırır. Reklamların yanı sıra üzerinde çalışılmış paylaşımlar da her geçen gün hesabınızın büyümesini sağlar.

Influencer Pazarlama

Bu konuda öne çıkan üç platform vardır. Kendi ünlülerini yaratan Instagram, Youtube ve Tiktok; sadece bu platformlarda ürettikleri içeriklerle ünlü olan insanların hayatımıza girmesini sağlamıştır. Bu kişiler, sizin hedef kitleniz tarafından da takip ediliyorsa ürünlerinizi Influencer’lara ve Youtuber’lara göndererek ya da hizmetlerinizden ücretsiz yararlanmalarını sağlayarak reklam anlaşması yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz dijital pazarlama yöntemlerini uyguladığınızda ve profesyonel bir destek aldığınızda, hedeflediğinizin çok daha üzerinde bir başarı elde etmeniz kaçınılmazdır. Dijital pazarlama durağan bir süreç olmadığı için sürekli kendinizi geliştirmeli ve sosyal medya platformlarında ya da arama motorlarında yapılan güncellemeleri takip etmelisiniz. Uzun süre paylaşım yapmamak, web sitesini güncellememek ya da sizinle etkileşime geçmeye çalışan kullanıcılara geri dönüş sağlamamak; bu süreçte kaçınmanız gereken tutumlardır. Başarıya giden yol, belirlediğiniz stratejiye göre dijital dünyada her an aktif olmanızı gerektirir. Bu noktada aradığınız profesyonel desteği size sunmamız için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni Tanışma Kampanyası İçin Uzmanlarla Çalışmak İstiyorum💪

Yorum ekle